Kérdezz-Felelek
-
KEDVES DOKTORURAK! ELNÉZÉST KÉRÜNK A KÉSŐI REGISZTRÁLÁSÉRT,DE A 11 ÉVES KISLÁNYOM SAJNOS ROSSZUL REGISZTRÁLT,ÉS AUGUSZTUS ÓTA BECSÜLETTEL MINDEN VASÁRNAP ESTE ROSSZ HELYRE KÜLDTE AZ EREDMÉNYEKET.AZ EREDMÉNYEI KÖRÜLBELÜL HASONLÓAK VOLTAK AZ ELŐZÖEKKEL.MEGÉRTÉSÜKET KÖSZÖNÖM. KOVÁCS KRISZTIÁN
Rendben!
Dr. Oberritter Zsolt PhD -
Tisztelt Doktor Urak! Kisfiam nyáron töltötte a 4. életévét. A nappali szobatisztaságot elérte az óvoda kezdetére, majd nem sokkal az éjszakait is. Egy idő után azonban kezdődtek a gondok. A kisfiam szinte minden nap bepisilt, de csak az oviban, itthon nem volt gond. Majd egyszer csak a kakilást is visszatartotta. Lelki okokra vezettük vissza: anyukám, akivel együtt éltünk a fiam születése óta, és nagy volt köztük a ragaszkodás, az óvodába kerülés előtt nem sokkal elköltözött tőlünk. Tavaly novemberben a kisfiam apukája külföldre ment dolgozni (azóta már újra itthon van). A tavalyi év végén az óvoda elküldött minket a nevelési tanácsadóba. Oda alkalmanként jártunk, az év elejére a kakilási probléma megoldódott. A pisi probléma viszont maradt. A pszichológushoz továbbra is járunk, de nem látom eredményét. A nyári szünet alatt nem jártunk oviba, számítottam rá, hogy nem lesz könnyű a „visszaszokás” szeptemberben, de ennyire rosszra nem számítottunk. Eddig betegségek miatt összesen csak 8 napot járt oviba, és mind a 8 napon pisis ruhát és ágyneműt hoztunk haza. Sőt, itthon is rosszabb lett a helyzet, mintha elfelejtene pisilni menni, vagy nem érezné, hogy pisilnie kell. A háziorvosunktól kértem hasi ultrahangra beutalót, de csak januárra kaptam (Dr. Kelen Katához). Így is azt mondta a hölgy, akivel beszéltem a nephrológián, hogy a doktornő 5 éves kor alatt nem nagyon szokott ilyen vizsgálatot elvégezni. Az óvoda nagyon nyom, és nem kapok senkitől technikai segítséget, hogy mit és hogyan csináljak, hogy a kisfiamnak jobb legyen. Válaszukat megköszönve, tisztelettel: Viktória
Kedves Anyuka!
Gyermeke panaszait -. ismerve az előtőrténetet- egyértelműen okozhatják lelki zavarok.
Sajnos, a szervi okok kizárása nélkül biztosan ezt nem lehet kimondani. A leki okok mellett ekőfordulhat egy késői érési folyamat, amit közösségbe járással járó stressz helyzet ronthat. A 4 éves korban történő alvás közbeni ágybavizelés nem tartható kóros állapotnak, ebben az életkorban általában kivizsgálást nem tartunk indokoltnak csak abban az esetben, ha ébren, napközben is jelentkezik vizelet elcsepegés, bepisilés.
A már szobatiszta gyermeknél újra jelentkező bepisilésnek banális oka is lehet pl. vizeletfertőzés. Mivel a nefrológushoz nehéz bejutni, hosszú a várakozási idő javaslom, hogy egy vizelet baktérium tenyésztés kérjenek a családorvosuktól. UH végzését is indokolt(úgy látom erre van is egy távoli időpont). Amennyiben a vizsgálatok kóros eltérést nem mutatnak, abban az esetben további vizsgálatok nem szükségesek. A pszichológiai kezelést szerintem folytassák.
Dr. Oberritter Zsolt PhD -
Tisztelt Doktor Úr! Kislányom 3 éves. Székrekedéssel küzd lassan 1 éve, erre Laevolacot kap. Enélkül bogyós, kemény széklete van, vagy nincs széklete egyáltalán. A vizelése körül is problémák vannak kialakulóban: győzködni, kérlelni kell, hogy pisiljen, egy nap sokszor csak 3x pisil – tény és való, kevés folyadékot fogyaszt. A vizelések jelentős százalékában hasból, erőlködve nyom, hogy elinduljon a vizelet. Vizeletet vizsgáltak, negatív. Kérdésem a következő: az Önök programjában való részvétel 6 éves kortól lehetséges. Mit tehetek én, hogy a tünetek ne rosszabbodjanak? Köszönettel: Szvák Judit
Kedves Judit!
Az Ön által leírt panaszok ebben az életkorban meglehetősen gyakoriak. Általában egy korábbi fájdalmas székelés váltja ki. A székeléskor jelentkező fájdalom miatt a gyermek a székletét visszatartaja, a „buksiban” a székelési ingerhez a fájdalom társul, ezért tartogat. A széklet visszatatással párhuzamosan vielés zavarok is jelentkezhetnek, a korábban kialakult jó koordináció károsodhat. Sajnos ebben a korban ezt nagyon nehéz kezelni, hosszú idő szükséges a rossz berögződés megszüntetéséhez. El kell hitetni a gyermekkel, hogy a „kakilás” fájdalmatlan és része a napi tevékenységnek. A legfontosabb , hogy ne ismétlődjön a fájdalmas inger. A megfelelő napi folyadékbevitel mellett székletlazító ( én a Guttalaxot jónak tartrom) kezelés és diétás ( rostdús) étrend is isndokolt. A cél a naponta jelentkező, „puha” széklet , Érdemes a biliztetést valami pozítív élményhez, játékhoz, érdekes meséhez kötni, ami segítí a tevékenységet pozítív élményként megélni. Amennyiben esetleg véres széklet is elofordult, a végbélnél berepedés is észlelhető, kenőcsös( Neogranormon) kezelés is indokolt.
Dr. Oberritter Zsolt PhD -
Tisztelet Hölgyem/Uram! A kisfiam négy és fél éves,akinél egy éves korában Absence epilepsziát diagnosztizáltak. Állandó gyógyszere a Convulex szirup. A gyermek a vizeletét visszatudja tartani,ha kell nagyon hosszú ideig,de egyszerűen képtelen arra,hogy a bilibe vagy a Wc-be pisiljen.Nem tudja elengedni a pisit csak ha rajta van a pelenka.Nagyon sok mindennel próbálkoztunk jutalmazás stb.Jártunk már pszichiáternél,pszichológusnál,homopata orvosnál….,de senki sem tudott segíteni nekünk.Mellesleg a Ranschburg Jenő rovatait olvastam,hátha találok valamilyen segítséget.Az egyik rovatában volt egy ilyen problémákkal küzdő kisfiú és az anyukájának azt írta a Tanár úr,hogy ez egy szociális fóbia.Ami más számára teljesen normális,az ennek a kisfiúnak egy nehezen vagy alig leküzdhető gátlás. Ezért is nem értem,hogy miért utasított el bennünket a pszichológus.Tíz perc után kijelentette,hogy ebben ő nem tud segíteni. Borzasztó volt nézni,amikor ráültettük a Nimródot bilire és keservesen sírt,hogy nem tudja elengedni a pisit.Már a bilit is ki kellet vinni,mert ha csak meglátta hatalmas cirkuszt csinált.A mikor a Wc-re ültettük ott is csak sírt és nem pisilt.Próbálkoztunk azzal is,hogy levettük róla a pelenkát és szóljon ha kell pisilni vagy kakilni és addig amíg elvégzi a dolgát visszakapja a pelust,de csak addig.Ez működött talán két napig,képes volt akár tíz órán át visszatartani a vizeletét,de nem szólt,hogy kell pisilni.Amikor levettük róla a pelust állandóan kereste.Egész nap csak sírdogált,hogy kéri a pelenkáját.Nem játszott, nem evett, nem érdekelte semmi. Azért is gondolom,hogy lelki oka lehet a dolognak,mert az epilepszia miatt fél évente vesznek vért a kisgyerektől- máj-és vesefunkciót is szoktak nézni–de eddig semmi eltérés nem volt a vérképében.És úgy gondolom,ha szervi baja lenne akkor annak lenne más tünete is.Persze lehet,hogy nem így van.Egyszerűen csak mindenem gondolkodom.Nagyon sokat kínlódtunk a pelenkakiütéssel.Természetesen olyankor levettük róla a pelust.Egész éjjel egy csepp pisi nem volt.Amikor reggel ráadtuk a pelenkát azonnal telepisilte.Ettől eltekintve nagyon okos és ügyes kisfiú.Már nem tudom,hogy kihez menjek,nagyon el vagyok keseredve.Tehát ha az a képessége megvan a fiamnak,hogy vissza tudja tartani a vizeletét,akkor miért nem tudja elengedni azt a bilibe vagy a Wc-be??? Köszönettel:Vicze Lívia!
Kedves Lívia!
Az Ön által leírtak hátterében valóban állhatnak lelki okok. Gyermekkor vizelési zavarokkal foglalkozó orvosként azért furcsának tartom, hogy az Ön gyermekéhez hasonló korú gyermek képes 10 órán át visszatartani a vizeletét, anélkül, hogy olyan erős inger nem jelentkezne -ami bizonyos testhelyzetek miatt látható is – hogy, pelusba vagy pelus nélkül képes lenne a vizeletét visszatartani és az spontán ne indulna meg. Normális napi folyadékbevitel mellett tíz órás viszelet visszatatáshoz komoly hólyagkapacításra van szükség. Javaslom, hogy ellenőrízzék, naponta a pelusba hány alkalommal történik vizelet ürítés és a pelenka mérésével azt is, hogy kb. hány ml pisi ürül egy-egy alkalommal. Érdemes ezt több napon át ellenőrízni. Javaslom, hogy történjen telt és üres hólyag mellett UH vizsgálat is. Kérem az eredményeket küldjék el Tréningünk számára ( a koordinátornak), ez alapján el tudjuk dönteni, hogy indokolt-e további vizsgálat.
Dr. Oberritter Zsolt PhD
Töltse ki tüneti kérdőívünket!
Ellenőrizze, hogy gyermekei tünetei lehetnek-e húgyhólyag müködési zavar jelei!
Küldje be Ön is kérdését!