Kérdezz-Felelek

Kezdőlap // Kérdezz-Felelek
  • Tisztelt Doktor úr!
    5 éves kislányom 2 éves kora óta szobatiszta, nappal és éjszaka is. Magától hagyta el a pelenkat, saját kérése volt. Az első 2 nap előfordult baleset, de aztán szinte soha. Mindig idoben megy pisilni, soha nem játssza el az időt. Éjszaka nagyon ritkán előfordul bepisiles, ha este sokat iszik, de akkor is csak pár csepp és azonnal szól. Ez kb kéthavonta egyszer történik meg. Kitöltöttem a kérdőívet is, nem jelez problémát. Azonban mégis van valami, amit nem tudok hova tenni, ebben kérnem a segítségét.
    Kb fel-egy évvel ezelőtt kezdődött, hogy pisiles után még becsurog pár csepp. Nem minden alkalommal, de van, hogy egy hetig minden nap. Aztán egy ideig nem. Van, hogy egy hónapig sem. Aztán újra visszatér. Ha raszolok, hogy üljön a wc-n legalább két percig, nyugodtan csepegtesse ki, akkor nem fordul elő. Kérdésem, hogy emögött állhat valamilyen szervi dolog? Érdemes lehet szakorvost felkeresni? Vagy pusztán elsieti a pisilest és nem várja meg, míg teljesen kiürül a holyagja?
    Inni megfelelő mennyiséget iszik minden nap, és a pisilesek száma is megegyezik az előírttal. Egyedül ez a pisiles utáni becsurgas nehezíti meg a napjainkat.
    Válaszát előre is köszönöm!

    Kinga

    Üdvözlöm!

    A vizeletürítést követő becsepegés hátterében előfordulhat a szeméremrés alsó harmadában kialakuló összetapadás (adhézió), ami visszatart kis mennyiségű vizeletet és ez kiürül, amint feláll a gyermek. Abból kiindulva, hogy a várakozás elegendő a becsepegés megelőzéséhez ezt tartom a legkevésbé valószínűnek. Házi gyermekorvosuk vagy gyermek-nőgyógyász ellenőrizheti, hogy ilyen eltérés van-e a tünetek hátterében!

    Az „elsietett”, nem megfelelő technikájú vizeletürítés is lehet az ok – ebben az esetben a várakozás elegendő lehet, az eddigieknek megfelelően.

    Amit mindenképpen ellenőrizni kell: a vizeletürítés maradéktalan, vagyis kiürül teljesen a húgyhólyag? Hasi ultrahang vizsgálat során (telt hólyaggal és pisilés után is ellenőrizve) megmérhetik, kimutathatják a nagyobb mennyiségű maradékot a hólyagban.

    Az adhézió könnyen, minimális kellemetlenséggel megoldható. Ha a „technika” javítása elegendő és nem jelentkezik más tünet (a kérdőívben felsorolt problémák), akkor nincs teendő. Ha jelentős maradékot mérnek a hólyagban, akkor  vizelet ellenőrzés szükséges a fertőzés kizárására (ezt egyénként minden vizelettartási zavar esetén javasolt első körben elvégezni) és ebben az esetben várjuk ismételt jelentkezését, mert ez az eltérés indok lehet további vizsgálatra és akár a Vizelési Tréningre is.

    Üdvözlettel,

    Dr. Sándor György
  • Tisztelt Doktor úr!

    Kisfiam 2,5 éves kora óta szobatiszta, éjszakára 1,5 kora óta. Idén kezdődött nála inkontinencia gond 4 éves korban. A gyermekorvos ditropan gyógyszert írt fel, amit szedett 1hónapig, el is múlt a probléma majd a gyógyszer befejezése után 1 hónappal újra kezdődött. Megint ditropan 1 hónap, majd 1 héttel a befejezése után kiújult, most befejeztünk megint 1 hónap ditropant és egy héttel a befejezés után újra szembesültünk a problémával. Hasi ultrahang vizsgálat és vizelet vizsgálat eredmények negatívak, a gyermek elmondása szerint nem érzi a vizelési ingert, csak észleli, hogy már bepisil. Jelenleg kb 30-60percenként kell ruhát cserélni. A gyermekorvos nem tartja indokoltnak a további kivizsgálást, de nekünk szülőként vannak fenntartásaink e gyógyszer ilyen tartós szedésével. Ha lenne más lehetőség, terápia elindulnánk abba az irányba.
    Köszönöm válaszát!

    Üdvözlettel,
    Madarassy Rita

    Madarassy Rita

    Üdvözlöm!

    Elnézését kérem, de a levelező rendszerünk általunk ismeretlen hibája miatt több levelet, köztük az Önét is, csak most kaptunk meg a rendszergazdától.

    Gyermeke tünetei egyértelműen részletes gyermek urológiai-nephrológiai kivizsgálást igényelnek. Szükséges lehet a húgyhólyag működésének objektív mérése, feltérképezése is. A lakóhelyük szerint illetékes gyermek-nephrológiai szakrendelésen keresztül indíthatják el a vizsgálatokat. Kérem, hogy ebben kérjék háziorvosuk/gyermekorvosuk segítségét vagy ezen a (jelenleg már megbízhatóan működő címen) érdeklődjenek és segítünk a továbblépésben.

    Nagyon sajnálom, hogy rajtunk kívülálló okok miatt nem tudtunk időben reagálni a levelére!

    Dr. Sándor György
  • Jó napot , a kislányom 10 éves és ma reggeltől harmadszor mondja hogy vizelet nyom maradt a fehérneműn , mindég gondosan megtörli magát , más tünet nincs de ez nem tudom mire utalhat.
    Köszönöm

    Maria

    Üdvözlöm!

    Elnézését kérem, de a levelező rendszerünk általunk ismeretlen hibája miatt több levelet, köztük az Önét is, csak most kaptunk meg a rendszergazdától.

    Gyermeke tünetei egyértelműen  azonnali vizsgálatot igényeltek, ami minden bizonnyal megtörtént. A vizeletürítéssel kapcsolatos vagy visszatérő probléma esetén tudunk további segítséget nyújtani.

    Nagyon sajnálom, hogy rajtunk kívülálló okok miatt nem tudtunk időben reagálni a levelére!

    Balogh Judit
  • Tisztelt Doktor úr!

    Kisfiam 3 és fél éves. Június elején szobatiszta lett, nagyon ügyesen, semmi baleset nem volt a bölcsiben sem, délutáni alvásnál sem pisilt be, sőt sokszor éjszaka sem. Ez tartott július közepéig. Majd én home officeba kényszerültem és a kisfiam is itthon volt velem szeptemberig (ovi kezdésig). Ebben az időszakban kezdődtek a gondok. Elkezdett becsurogni a pisi, mindig csak egy kis folt. Ez egyre rosszabb lett és sokszor már teljesen bepisilt. Jelenleg ott tartunk, hogy napi 7-8szor cserélünk ruhát, szinte sosem megy el pisilni csak ha mondom, délutáni alvásnál is bepisil. Nagyon sok mindennel próbálkoztunk. Próbáltunk jutalmazni, szépen megbeszélni többször is, sajnos később volt olyan is hogy kicsit ingerültebb voltam.
    Ha nem itthon vagyunk akkor jobb a helyzet kicsit, az oviban elmegy pisilni többször, de ott is kell átöltözni.
    Sokat pisilt abban a kis időszakban is amíg nem volt gond, napi 7-8. Vizelete negatív. Egyébként nincs gond semmilyen téren, okos megért mindent. Amíg kicsi volt dévény tornára jártunk, izomtónus feszesség miatt, ha ez számíthat.
    Tanácstalan vagyok, mit csináljunk?! Szóljak ha becsurog vagy csak cseréljük le a ruhát és hagyjam? Egyre rosszabb lett ez az egész bármivel próbálkoztunk.
    Köszönöm szépen előre is!

    Boglárka

    Kedves Boglárka!

    A stabil (= nem a csecsemőkre és kisdedekre jellemző) húgyhólyagműködés kb. 4 éves korra alakul ki. Még ebben az életkorban, de kisebbekben főleg, jellemző, hogy vizelet fertőzések, átmenetileg fájdalommal vagy csípő érzéssel is járó vizeletürítés hosszú időre felboríthatja a vizelet tárolás és ürítés nagyon törékeny egyensúlyát. Gyermeke tüneteivel kapcsolatban a rutin vizsgálatokat végig kell csinálni: telt- és üres hólyag mellett ultrahang (van-e maradék a hólyagban, vese üregrendszeri tágulat?), vizelet bakteriológiai tenyésztés és atípusos kórokozók (Mycoplasma és Ureaplasma urealyticum) kimutatás. Ha ezekben a leletekben van eltérés, akkor azt kezelni vagy tovább vizsgálni kell. Alapvető, hogy lehetőleg egyenletesen elosztva sokszor kis mennyiségben és folyamatosan igyon. Ez a közösségben különösen nehéz és nem ellenőrizhető, de fontos szempont. Ne teljen el két pisilés között 2 óránál hosszabb idő és lehetőleg ülve, ülőke szűkítőt és lábtámaszt használva, nyugodtan, kellő időt rászánva ürítse ki a hólyagját. Ellenőrizni kell, hogy a székletürítése rendben van-e és a székrekedést kezelni kell – erősen befolyásolja a vizeletürítést! Ha mindezek nem vezetnek eredményre javaslom, hogy keressék fel a korai fejlesztőt, akik a környezeti hatások szerepét tudják vizsgálni, kezelni (mindezek párhuzamosan is elindulhatnak). Várom/várjuk a jelentkezését, ha elakad a folyamat, hogy további segítséget is nyújthassunk!

    Üdvözlettel,

    Dr. Sándor György

Töltse ki tüneti kérdőívünket!

Küldje be Ön is kérdését!