Kérdezz-Felelek

Kezdőlap // Kérdezz-Felelek
  • Tisztelt Szakértők! Az alábbi problémával fordulnék Önökhöz: kislányom júliusban múlt 3 éves. Tavaly november, azaz 28 hónapos kora óta szobatiszta nappal és éjszaka. A szobatisztaság kialakulása óta egyszer pisilt be éjszaka, nem kell ébresztenünk éjjel, vizeletcsepegés nélkül ül a bilire reggel. A nappali szobatisztasággal nem volt gond 2 hónapig, január óta azonban akár naponta többször is előfordul vele, hogy néhány vagy akár több csepp vizelet is a bugyiba kerül és bugyit kell cserélnünk. Kezdetben nem tudtam hogyan kezeljem a problémát, sokszor nagy ügyet csináltam belőle, és sajnos többször előfordult, hogy kiabáltam vele. Aztán egy idő után megpróbáltam nem csinálni belőle ügyet, nem szóltam semmit, ha nem ment semmi a bugyiba megdicsértem. A helyzet jelentősen javult, mostanában általában napi max. 3x cserélünk emiatt bugyit, van olyan nap, hogy egyszer sem. Azért szerintem elmondható, hogy ha magától ül rá a bilire, nem mert pl. indulunk valahova vagy lefekszik aludni és így előtte pisil egyet, akkor az esetek többségében inkább van némi vizeletcsepegés. Amikor nagyszülőknél volt, azaz nem itthon, akkor volt, hogy napokig semmilyen probléma nem volt. Véleményünk és az orvosunk szerint is annyi a probléma, hogy eljátssza az időt, és amikor kell, akkor inkább nem megy el, kis vizeletcsepegés után visszatartja, és majd idővel ez helyre jön azonban a korábbi kérdések-válaszokból kiindulva szeretnénk ezt még most orvosolni, ha valóban kezelésre szorul, és nem várni, amíg nagyobb baj lesz. A székletével nincsen gond, néha, főként kakilás előtt fájlalja a hasát, de van, hogy anélkül is fájlalja, de nem sokáig. Ha elesés vagy más miatt nagyon sír, akkor szokott lenni nagyobb mértékű vizeletvesztés, de nem teljes bepisilés. Van egy 1 éves kistestvére és januárban fog megszületni a másik, a volt védőnőnk szerint ez is baj lehet, magára akarja hívni a figyelmet a vizeletvesztéssel. Bár előtte próbálom nem mutatni az aggodalmamat, egyes elszólásokból sajnos biztosan érezheti, hogy ez nekünk gond és igenis probléma. Az óvodát néhány nap múlva kezdi. Önök szerint forduljunk szakorvoshoz vagy várjuk meg, hogy az óvodai közegben javul a helyzet? Ha fordulnunk kell, akkor kihez forduljunk? Budapest mellett lakunk. Előre is köszönöm segítségüket, Nagyné Sipos Beáta

    Nagyné Sipos Beáta

    Kedves Anyuka! Egy 3 éves gyermeknél nehéz pontosan meghatározni a panaszok okát, de a lehetséges pszichés probléma (kistestvér) mellett mindenképpen fel kell, hogy vetődjön a vizelési zavar lehetősége is. Sajnos ebben a korban a Vizelési Tréning még nem kivitelezhető (6 éves kor körül), hisz a gyermek szellemi érettsége ezt még nem teszi lehetővé. Mindazon által ki kell zárni néhány olyan problémát, ami a tüneteket okozhatja, ilyen a kisebb hólyagkapacitás, a vizeletinfekció, a vizelet visszafolyása a hólyagból a vesékbe (VUR), a húgyhólyag túlműködése, stb. A fentiek miatt javasoljuk, hogy keresse fel a STE. I. Gyermekklinika (Bókay u.) inkontinencia-enuresis szakrendelését és kérjen időpontot Kelen Kata doktornőhöz (az elérhetőségekhez kattintson a névre), itt lehetőség van a fent említett problémák kivizsgálására, esetleges kezelésére. Amennyiben a gyermekénél igazolódna a funkcionális vizelési zavar, úgy később, amikor az életkora már lehetővé teszi, szívesen bevesszük a Vizelési Tréning Programba. Üdvözlettel:

    Dr. Juhász Zsolt PhD
  • Unokahúgom 11 hónapos. A gerinc végén egy tojás nagyságú folyadékkal telt bőrzacskó volt, a gerincvelő kívülről tapadt, egy hete műtötték, mely során eltávolították a bőrzacskót, illetve a letapadt gerincvelő problémáját is megoldották. Az a hólyag azonban valamilyen hólyagra ható idegszálat nyomott, és az eltávolításával – mivel ez a nyomás megszűnt – az unokahúgom nem tud pisilni. Azóta katéterezik, és hiába veszik ki időnként, a hólyagja duzzadt, de pisilni nem bír. Az orvosok azt mondják, újra kell tanulnia pisilni, ez hetekbe, hónapokba is telhet. Kérdésem, hogy lenne-e valami módszer, vagy homeopátiás szer, amivel a vizelési ingert lehetne segíteni, illetve elindítani, mert hamarosan hazaengedik őket steril egyszer használatos katéterrel, de idehaza az ilyesmi az ikertestvér mellett sem szerencsés. Köszönettel: Vakulya Mária

    Vakulya Mária

    Kedves hölgyem! Az unokahúga vélhetően nyitott gerinccel született, ennek műtéte történhetett meg. A betegség beidegzési zavarral jár, mely kiemelten érinti a húgyhólyagot, illetve a végbél környékét. Ez általában vizelet- és széklet inkontinenciával járhat. A műtéti rekonstrukció sajnos a beidegzés esetleges további károsodásával járhat. A műtét után létrejöhet un. átmeneti shock-hólyag, ami a műtéttel járó oedema (vizenyő) átmeneti a gerincvelőre, vagy az idegekre kifejtett nyomása következtében alakulhat ki. Ettől átmeneti vizelési képtelenség jöhet létre. Ha rövid távon nem változik a helyzet, akkor kivizsgálás és kezelés válhat szükségessé (hólyagnyomás mérés, a húgyutak állapotának felmérése, katéteres vizeletlebocsátás). A vizsgálatok eredményei határozzák meg a további teendőket.

    A Pécsi Tudományegyetem Gyermekklinikája több mint 20 éve foglalkozik a gyermekkori vizeletinkontinenciák gyógyításával. Ebben a témakörben a klinika országos centrum. Kb. 400 spina bifidás gyermek áll és állt a kezelés alatt. Az ország minden pontjáról kerülnek ide a más módszerekkel nem gyógyítható betegek. Amennyiben a tünetek nem javulnak, akkor szívesen elvégezzük a gyermek kivizsgálását.

    PTE KK Gyermekklinika Sebészeti osztály, 7623 Pécs, József Attila u. 7.

    Üdvözlettel:

    Dr. Juhász Zsolt PhD
  • Tisztelt szakértő! Kislányom 3 és fél éves, mostanában pisilés után vizeletcsepegése van. Csak pisilés után fordul elő, nem minden alkalommal, de elég sűrűn. Az óvodában képes volt, hogy inkább egész nap nem pisilt ezért. Kivizsgálást igényel? Stressz is okozhatja?

    Éva

    Kedves Anyuka! Számtalan oka lehet az ilyen életkorban jelentkező vizeletelcsepegésnek. Okok között lehet vizeletfertőzés, pszichés ok, és vizelési zavar is. Az egész napos vizelet visszatartás komoly vizelési zavar kialakulásához vezethet. Rá kell szoktatni a kislányt, hogy kb. két óránként ürítse hólyagját és ne tartogassa vizeletét, ami a húgyhólyag kitágulásához vezethet ez pedig hosszútávon kiürítési elégtelenséget alakíthat ki. Utána kell járni, hogy nem érte-e valami szidás az esetleges becsepegő vizeletért, ami miatt tart az újabb szidástól. Emellett javasoljuk a gyermek vizelet bakteriológiai vizsgálatát. Üdvözlettel:

    Dr. Juhász Zsolt PhD
  • Tisztelt Doktor úr! Azt szeretném megtudni, hogy problémát okoz-e a kisgyermek fejlődésében, ha az édesapja csak németül, az édesanyja csak magyarul beszél hozzá közvetlenül a megszületésétől kezdve, azért, hogy mindkét szülő anyanyelvét megtanulja. Ez a helyes megoldás, vagy talán előbb csak az egyik nyelvet kellene megtanítani vele és csak később (mennyi idős korában) a másikat? Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: Beáta

    Kisch Beáta

    Kedves Anyuka! Mint a honlapunkon olvashatta, mi a gyermekkori vizeletinkontinenciák kezelésével foglalkozunk. Ez nem orvosi, hanem pedagógiai téma, kérem a kérdésével kapcsolatban keresse meg az illetékes szakembert . Üdvözlettel:

    Dr. Juhász Zsolt PhD

Töltse ki tüneti kérdőívünket!

Küldje be Ön is kérdését!