Kérdezz-felelek
Tisztelt Szülő!
A bilire üléstől való félelemnek minden esetben van olyan előzménye, ami székletürítéskor a gyermeknek kellemetlen érzést okozott. Például ilyen lehet egy korábbi fájdalmas székelés is. Ebben az esetben az inger megjelenésekor a gyermeknek a korábbi kellemetlen élmény jut az eszébe, ami a széklet visszatartásához vezethet. Gyakran találkozunk olyan esettel, amikor a gyermek csak pelenkába, akár a szoba sarkába elbújva végzi a "nagydolgát". A probléma, főleg ebben az életkorban nehezen oldható fel. A megoldás lényege elhitetni a gyermekkel, hogy a kakilás normális, nem fájdalmas tevékenység, nem kényszer. Segíthet, ha bilizés közben a kedvenc játékával játszhat vagy beszélgetünk, játszunk a gyermekkel, esetleg neki kedves mesét nézhet vagy könyvet lapozgathat. Javaslom, hogy először rövidebb 30-45 másodperces próbálkozások történjenek, majd később lehet akár hosszabb idő, 4-5 perces "ülés" is.
Amennyiben gyermeke székrekedéses( székrekedésről nem csak abban az esetben beszélünk, ha 3 napnál hosszabb ideig kimarad a széklet, akkor is ha naponta van széklet, de vastag és kemény), a székelés okozhat fájdalmat. Ebben az esetben ennek a kezelése is szükséges megfelelő dózisú székletlazítóval.
Tisztelt Szülő!
Ebben az életkorban, fiúknál az éjszakai bepisilés nem ritka. Az esetek nagy részében egy késői érési folyamat eredménye, jó esetben magától megoldódik. Mivel az Ön gyermekénél is tisztán éjszakai panaszok észlelhetőek nagy valószínűséggel szervi eltérés nincs a háttérben. Említette, hogy a vér és vizelet vizsgálatok mindig negatívak voltak, ami szintén arra utal, hogy nem szervi eltérés az ok. Javaslom, hogy vese és húgyhólyag UH vizsgálatot kérjelek, hogy a panaszok hátterében esetleg kimutatható anatómiai eltérés nincs-e. Amennyiben ez a vizsgálat is negatív lesz, további vizsgálatok vagy kezelés jelenleg nem indokolt, várakozást javaslok. Ha a panaszok 1-2 éven belül nem múlnának, akkor a területileg illetékes vesegondozóban kivizsgálás javasolt.
Üdvözlöm! Csapatunk gyermekkori vizelési zavarokkal foglalkozik, szakembereink is a gyermekgyógyászat különböző területein tevékenykednek, így sajnos nem tudunk megnyugtató választ adni! Kérem, hogy keresse fel a cseppmentes.hu honlapot, ahol a témában jártas urológus szakorvosok elérhetőségét találhatja meg, akik minden bizonnyal segíteni tudnak a kellemetlen tünetek megszüntetésében!
Üdvözlettel,
Üdvözlöm! A leírt tünetek az ún. stressz-inkontinenciának (hasprés, hasi nyomás fokozódására bekövetkező vizeletvesztés) felelnek meg. Hölgyek esetében általában szülést követően a záróizomzat meggyengülése az ok. Javaslom, hogy mindenképp keressen fel urológus szakorvost. A későbbiekben a speciális medencefenék torna hasznos lehet, de előbb a vizsgálat szükséges! Gyermekei esetében más a helyzet, mivel a stressz inkontinencia gyermekkorban gyakorlatilag nem fordul elő. A hólyagműködés felmérése szükséges, mivel magas nyomáson működő (túlműködő, overactive) hólyag lehet a háttérben! Ha minden egyéb ok kizárható, akkor gyermekkorban az ún. giggle-inkontinencia lehet a diagnózis, a gyógyításban itt is kiemelt szerepe ven a megfelelő medencefenék tornának! Urológus szakorvos (felnőtt) kereséséhez és az inkontinenciával kapcsolatos egyéb tudnivalók miatt kérem keress fel a cseppmentes.hu weboldalt! Gyermekei vizsgálataival kapcsolatban szívesen segítünk, kérem, hogy ehhez az info@gyermekinkontinencia.hu e-mail címre küldjön üzenetet, a lakhelyük alapján tudunk a továbblépéshez szükséges útmutatást adni!
Üdvözlettel,