Kérdezz-felelek
Kedves Anyuka!
Köszönjük, hogy megkeresett minket a gyermeke problémájával. Az ön által leírtak alapján az észrevehető éjszakai tünetek valóban kezdődhettek vizeletfertőzéssel, de a háttérben vizelési zavar is állhat. A pszichológus felkeresése nem volt hiába való, de a leírt tünetek nagyrészt nem pszichés eredetűek. Leírja, hogy a gyermeke nem ér rá WC-re menni, így a vizelete becsepeg. A vizelet tartogatása kóros és kedvez a vizeletfertőzések kialakulásában. Ez diszfunkcionális vizelésre és a hólyagműködés zavarára utalhat.
Első lépésként kérjük keresse fel a területi gyermek vesegondozót és ott történjen vizeletbakteriológiai vizsgálat, illetve hasi-vese UH. Jó lenne a gyermek vizeletét leoltani specifikus kórokozók (Chlamydia, Ureaplasma urealyticum, Mycoplasma hominis) irányában is, hisz ezek is okozhatnak ilyen tüneteket. Ha ezek az eredmények megvannak, akkor vegye fel a kapcsolatot a koordinátorunkkal (30/570-1779) és egyeztetjük a további teendőket.
Üdvözlettel:
Kedves Anyuka!
Első lépésben írja meg nekünk a gyermek életkorát, részletes tüneteit, az eddigi vizsgálatok (ha voltak) eredményeit, illetve a lakhelyüket. A fenti adatok alapján tudunk tanácsokat adni, illetve a területi kivizsgálás után - ha kell - a gyermekét a Programunkba bevenni.
Üdvözlettel:
Kedves Anyuka!
Elnézést a kései válaszért. Amint honlapunkon olvashatja a Vizelési Tréning Program elsősorban a nappali vizelési zavarok kezelésével foglalkozik, de természetesen segíteni kívánunk Önnek is. Négy éves életkorban az éjjeli ágybavizelés még nem kóros. Öt-hatéves kor előtt ennek vizsgálata nem szükséges, amennyiben nem társulnak hozzá nappali vizelési zavarok. Ha a gyermeke panaszai a fent említett életkorban is megmaradnának, úgy keressék fel a területi gyermek vesegondozót, ahol megtörténhet az éjjeli bevizelés okainak kivizsgálása és szükség esetén a kezelése.
Üdvözlettel:
Kedves Anyuka!
Elnézést a kései válaszért, mely technikai okok miatt történt. A gyermeke panaszait bontsuk két részre. A gastroenterológiai tünetek a gyermekgyógyász specialisták kezébe tartoznak. Mindamellett amennyiben a gyermek hajlamos a székrekedésre, az vizelési zavarok kialakulásához vezethet, hisz a szervek szomszédosak egymással és a széklet direkt nyomást okoz a húgyhólyagra. Ebben az esetben a székletürítés rendezése a hólyagfunkciót is javítja. A nephro-urológiai oldal már hozzánk tartozik. Az, hogy a gyermek mindkét oldalon veseüregrendszeri tágulattal született, ez önmagában még nem kóros. A tágulat okának a vizsgálata adhat magyarázatot a problémára (elfolyási zavar, visszafolyás, stb.). Mint írja a legutóbbi UH vizsgálat nem észlelt már tágulatot. Ez lehet amiatt, hogy a korábbi tágulat csak minimális volt, ami a gyermek érésével maturálódott és megszűnt. Ilyenkor további gondozást nem igényel. Azonban ír arról, hogy több alkalommal volt a gyermekének vesemedence gyulladása, mely hátterében gyakran áll vesico-ureteralis reflux (visszafolyás a vesékbe), ilyenkor, ha nincs tele a hólyag, akkor nincs kimutatható üregrendszeri tágulat. Ez a betegség gyakran jár vizeletfertőzéssel. A refluxot okozhatja hólyagműködési zavar is (kis kapacitás, magasabb nyomás, stb.) A korai szobatisztaságra való szoktatás következtében is kialakulhat hólyagműködési zavar (lásd honlapunk tájékoztatója). A gyakori kis mennyiségű vizeletürítés is erre utal. Fontos lenne, hogy a rendszeres vizelet ellenőrzésnél ne csak rutin vizsgálat történjen, hanem vizelet bakteriológiai vizsgálatot is végezzenek. Történjen telt és üres hólyag mellett is UH vizsgálat. Amennyiben a telt hólyagnál van üregrendszeri tágulat és az üres hólyagnál megszűnik, az indirekten utalhat VUR-ra, ilyenkor el kell végezni a cytographiás vizsgálatot is. A hólyagműködési zavar csak urodinámiás vizsgálattal igazolható (hólyagnyomásmérés). Kérjük véleményünkkel keresse fel a területi gyermek vesegondozót!
Üdvözlettel: