Kérdezz-felelek
Kedves Anyuka!
A leírása alapján úgy gondolom, hogy kislánya esetében nagy valószínűséggel nem lelki probléma okozza a tüneteket. Általában akkor lehetséges bizonyos tüneteket lelki eredetűnek tartani, ha a lehetséges szervi elégtelenségeket már kizártuk. Nem tudom, hogy a korábban lezajlott vizelet fertőzést követően milyen vizsgálatokat végeztek a szervi rendellenességek kizárás acéljából. A panaszok alapján én első sorban egy makacs vizeletfertőzésre gondolnék. Az egyszerű tesztek alapján sajnos minden fertőzés nem zárható ki. Baktérium tenyésztéses vizsgálatot javaslok, ahol steril körülmények között történik a vizelet minta vétele. Javaslom, hogy elsőként ezt végeztessék el. A másik vizsgálat, amit ebben az esetben javasolnék egy vese és húgyhólyag UH vizsgálat. Jó lenne telt és üres hólyag mellett is elvégeztetni ezt a vizsgálatot, mert ez alapján egyéb következtetések is levonhatóak. Az UH vizsgálat alapján felmerülhet a gyanú az un. vesicoureteralis reflux betegség lehetőségére, mely a húgyhólyagból a vesék felé történő vizelet visszaáramlást jelent, ami okozhat ilyen tüneteket. Javaslom, hogy keresse a fel a területileg illetékes gyermek vesegondozót, ahol ezeket a vizsgálatokat el tudják végezni.
Üdvözlöm!
A tünetek alapján elsősorban a vizelet tenyésztés eredménye lehet fontos, könnyen elképzelhető, hogy ezzel kimutatható kórokozó felelős a tünetekért. A Sumamed hatóanyaga a vizeletfertőzéseket okozó leggyakoribb kórokozókkal szemben nem hatékony, bár bizonyos speciális esetekben (mycoplasma, chlamydia, ureaplasma) használjuk. 3-4 éves kor között a hólyagműködés szabályozása még nem teljesen stabil, ezért előfordulhat, hogy egy hurutos betegség kapcsán felborul ez az egyensúly és ilyen tünetek jelentkeznek! Amit nagyon fontosnak tartok: próbálják meg rendszeres időközönként wc-re ültetni a kislányt, ne várják meg amíg Ő jelzi (vagy nem jelzi!) az ingert és ügyeljenek arra, hogy elegendő időt "rászánva" ürítse ki teljesen a hólyagját, ne siessen. Ehhez stabilan, biztosan kell ülnie a wc-n (lábtámasz, ülőke szűkítő). Érdemes megpróbálkozni kamillás ülőfürdővel és szükséges ellenőrizni, hogy a szeméremrés és a húgycsőnyílás környezetében nincs-e gyulladásos eltérés, ami szintén okozhat ilyen problémát! Székrekedésre nem hajlamos (a szorulás is befolyásolja a hólyagműködést)?
Azt tudniuk kell, hogy sokszor a kiváltó ok (fertőzés, gyulladás, irritáció) már nincs jelen, de a hólyagműködés rendeződése, a kellemetlen tünetek megszűnése akár hetekkel később következik csak be! A vizsgálatokat el kell végezni és közben próbálják meg erőltetni a rendszeres pisilést, hólyagürítést!
Üdvözlettel,
Kedves Anyuka!
Az előző levelére adott részletes válasz mellett itt csak a kérdésére válaszolok: egyelőre nyugodtan adják vissza a pelenkát így kevesebb kellemetlenségnek lesz kitéve a kisfiú! A folyadékbevitel csökkenése egyfajta önvédelmi reakció, így próbálja meg (nem tudatosan) az erős vizelési ingerek gyakoriságát csökkenteni! Ezen a kezelés részeként tudunk majd változtatni!
Üdvözlettel,
Kedves Anyuka!
A lényeggel kezdem: gyermeke tünetei és a leírás alapján a diszfunkcionális vizelés diagnózisa szinte biztosra vehető, úgy gondolom a tünetek alapján, hogy az ún. overactive bladder kórkép (kis hólyagkapacitás, időszakosan jelentős nyomásemelkedések a hólyagban, vizelet inkontinencia) a valószínű diagnózis. A székrekedés, éjszakai bepisilés is része, részben következménye a hólyagműködési zavarnak. A Vizelési Tréning Programban ennek a betegségnek a kezelésével foglalkozunk és segítünk Önöknek a gyógyulásban! A betegségről a honlapunkon olvashat bővebben, erről nem is írnék többet, inkább a konkrét teendőket jelezném! Az e-mail címére fogok küldeni egy kérdőívet és egy megfigyelési naplót, amivel a szükséges felméréseket, "elővizsgálatokat" késedelem nélkül el tudják kezdeni! A levélben megadok közvetlen elérhetőségeket is, ahol személyesen tudjuk egyeztetni a további teendőket! Ami nagyon fontos: a levél olvasása után minél előbb jelentkezzenek házi gyermekorvosuknál és történjen vizeletvizsgálat, bakteriológiai tenyésztés! Kérdezzenek rá, hogy az ún. atípusos kórokozók (mycoplasma, ureaplasma ureolyticum, chlamydia) kimutatására van -e lehetőség (általában a területileg illetékes ÁNTSZ laboratóriumi végzi), amennyiben igen, úgy reggeli első vizeletmintát kellene küldeni erre a vizsgálatra! Várrom a jelentkezését a levélben leírtak szerint és a lehető legrövidebb időn belül elkezdjük a gyermeke kezelését! Üdvözlettel,